Nasze projekty

Raport „Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik ryzyka zdrowotnego w Polsce” (kwiecień 2024 r.)

Instytut Człowieka Świadomego we współpracy z wybitnymi ekspertami opracował raport poświęcony pierwszemu czynnikowi mającemu wpływ na utratę zdrowia Polek i Polaków, jakim jest palenie tytoniu. Jest to pierwszy z cyklu raportów poświęconych czynnikom ryzyka zdrowotnego w Polsce, które zmapował dokument kierunkowy „Kluczowe ryzyka zdrowotne w Polsce. Stan na styczeń 2024 r.”.

Przeczytaj raport

Dokument Programowy „Kluczowe ryzyka zdrowotne w Polsce (2024)

„Kluczowe ryzyka zdrowotne w Polsce, stan na styczeń 2024” to dokument programowy Stowarzyszenia Instytut Człowieka Świadomego, który jest odpowiedzią na wyzwania zawarte w Krajowym Planie Transformacji w Zdrowiu na lata 2022 – 2026 opracowane przez Ministerstwo Zdrowia i zatwierdzone przez Komisję Europejską. Najważniejsze z nich to potrzeba aktywnych działań prewencyjnych w zakresie zdrowia publicznego.

Przeczytaj raport

Zapowiedź raportu „Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie Polaków”

W opublikowanym przez Instytut Człowieka Świadomego w styczniu b.r. dokumencie programowym „Kluczowe ryzyka zdrowotne w Polsce, stan na styczeń 2024”, przedstawiono najważniejsze czynniki utraty zdrowia Polek i Polaków, wśród których w czołówce znajdują się kolejno: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i wysokie BMI. W związku z trwającą intensywną debatą publiczną nad ograniczeniem negatywnych skutków używania wyrobów nikotynowych, Instytut rozpoczął prace nad opracowaniem kompleksowego raportu „Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie Polaków” (Raport).

Raport, który ukaże się w marcu 2024 r., ma na celu przedstawienie skali problemu palenia tytoniu w Polsce oraz jego konsekwencji dla zdrowia populacji. Będzie on zawierał kompleksową analizę danych epidemiologicznych, prezentując zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie konsekwencje zdrowotne wynikające z nałogu tytoniowego. Dodatkowo, omówi skuteczność obecnych międzynarodowych i krajowych strategii antytytoniowych i zidentyfikuje luki w dotychczasowym podejściu do tego problemu w Polsce, wskazując na konieczność wprowadzenie zintegrowanych działań na wielu płaszczyznach – od lokalnych inicjatyw po ogólnopolskie rozwiązania, jak również wskaże rekomendowane kierunki działań i modelowe rozwiązania.

Przeczytaj WNIOSKI I REKOMENDACJE

Ogólnopolska Kampania Wspierająca Leczenie Otyłości „W Nowym Kształcie”

Stworzyliśmy ją dla wszystkich, którzy podobnie jak Ty, postanowili na nowo ukształtować swoje życie
i wrócić do optymalnej wagi. Kampanię współtworzą lekarze, naukowcy zajmujący się otyłością oraz osoby, które działają w stowarzyszeniach pacjentów i pomagają pozbyć się niechcianych kilogramów.

Z nami przestajesz działać samotnie.

Możesz liczyć na nasze zrozumienie i pełne wsparcie na całej drodze do życia bez otyłości. Wśród nas jest wiele osób, które zaczynając tak jak Ty, skutecznie obniżyły swoją wagę, a dziś pomagają innym odnaleźć się w nowym, lżejszym kształcie.

Wejdź na stronę kampanii: https://www.wnowymksztalcie.pl/

Profil kampanii na Facebook: https://www.facebook.com/wNowymKsztalcie

 

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Moda na Serce”

„Moda na Serce”, inicjator wszechstronnych działań prozdrowotnych dla kobiet, wprowadza darmową aplikację mobilną. Pobierz ją i naucz się być dobra dla swojego serca. W kilku prostych krokach dowiesz się, co robić, aby Twojemu sercu było lepiej z dnia na dzień.

Aplikacja SERCE pomaga monitorować wpływ stylu życia na kondycję serca. Mając ją w telefonie lub innym urządzeniu mobilnym użytkowniczka może w każdym miejscu i o każdej porze dnia kontrolować wydolność swojego mięśnia sercowego. Wprowadzając informacje o nawykach żywieniowych, aktywności fizycznej, nastroju i sposobie spędzania czasu, otrzyma raport o stanie serca. Do raportu zostaną dołączone krótkie porady, co można zrobić, aby poprawić wydolność serca. Stosując się do zaleceń może obserwować poprawę zdrowia! Aplikacja pozwala na dzielenie się wynikami ze znajomi, dzięki czemu można wraz z bliskimi dbać o lepszą kondycję serca.

Profil kampanii na Facebook: https://www.facebook.com/modanaserce

 

Koalicja „Serce dla Kardiologii”

Celem wspólnych działań organizacji pozarządowych  w ramach Koalicji (która powstała w 2018 roku) jest poprawa sytuacji pacjentów w zakresie kształtowania odpowiedniego i przyjaznego dla chorych systemu ochrony zdrowia w obszarze wyzwań kardiologicznych – czytamy w komunikacie koalicji.

Cały obszar związany z profilaktyką i leczeniem chorób serca wymaga podjęcia wielu działań systemowych, w tym uwzględnienia perspektywy pacjenta. Koalicja jako merytoryczny partner administracji chce stanowić ciało doradcze w tym zakresie.

W ramach działań prowadzonych przez koalicję odbyły się m.in. regionalne warsztaty edukacyjne dla pacjentów, eventy edukacyjne z okazji Europejskiego Tygodnia dla Serca, akcje badań profilaktycznych, obchody Światowego Dnia Serca w Sejmie RP oraz oraz dialogu z instytucjami ochrony zdrowia, tak aby głos pacjentów z różnymi problemami kardiologicznymi był słyszalny i brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w obszarze zdrowia publicznego. Koalicja opracowała także „Dekalog dla Kardiologii”, będący drogowskazem dla wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia, uwzględniającym realne potrzeby pacjentów.

Profil kampanii na Facebook: https://www.facebook.com/KoalicjadlaKardiologii 

 

Vital Forum (dla Zdrowia Kobiet)

Profilaktyka zdrowotna to jeden z najważniejszych elementów życia, niestety szczególnie w przypadku kobiet bardzo często lekceważony. Zwłaszcza przez Polki, które właśnie z tego powodu, żyją krócej niż inne Europejki. Wynika to i z braku czasu, i z przypisanej społecznie roli kobiecej, która jako przykładna matka i żona stawia na pierwszym planie najbliższych, swoje potrzeby spychając na dalszy plan.

Świadome Polki chcą jednak to zmienić. Niepokojący wynik raportu o stanie zdrowiu kobiet w naszym kraju, zainspirował pierwszą debatę nad zdrowiem Polek – Vital Forum. Nie była to zwyczajna debata, z krótkim omówieniem danych i wystąpieniem ekspertów. W dwudniowym, zorganizowanym z rozmachem forum, udział mógł wziąć każdy. Organizatorzy postarali się o pozyskanie dużych partnerów, jako ING Życie, Adrian, Dr Irena Eris, Nestle i Lot, dzięki czemu uczestnicy rejestrowali się zupełnie bezpłatnie.

Na Vital Forum zgłosiło się ponad 350 uczestników z całej Polski, zaproszono ponad 60 panelistów, a wśród nich ekspertów i znane osoby z mediów i show-biznesu. Pojawiła się m.in. Kamila Szczawińska, Hanna Lis, Iwona Schymalla, Monika Richardson, Katarzyna Skrzynecka, Henryka Krzywonos, Krystyna Wechmann, Ilona Felicjańska.

To sprawiało, że wystąpienia nie były jedynie eksperckim monologiem, ale żywą, naturalną dyskusją, w której z zaangażowaniem brali udział również uczestnicy. Tym bardziej, że w 15 panelach poruszano nie tylko ważne problemy zdrowotne, ale i społeczną rolę kobiety, postrzeganie w mediach, konflikt mody i zdrowia. Każdy panel poprzedzał felieton filmowy z sondą. Uczestnicy, wśród których zdecydowana większość stanowiły oczywiście kobiety, mieli szansę na miejscu skorzystać z porad lekarzy.

Inicjatorem Vital Forum był Marek Kustosz.

Przeczytaj więcej o Vital Forum: https://natemat.pl/94419,rusza-kobieca-ofensywa-polki-beda-walczyc-o-swoje-zdrowie-i-zycie

Kampania „Zdrowi Wiekowi”

Należymy do 30 najstarszych demograficznie krajów na świecie, ale jesteśmy dopiero na 87. miejscu jeśli chodzi o ocenę sytuacji ludzi starszych (według raportu Global AgeWatch Index). Za 20 lat w Polsce będzie żyło 9,6 mln emerytów. Niestety nie ma się kto nimi opiekować, bo geriatria jest u nas spychana na margines. Jako obowiązkowy przedmiot wykładana jest na naszych uczelniach medycznych jedynie studentom z zagranicy, bo takie wymagają mają ich kraje, oraz studentom pielęgniarstwa i fizjoterapii. Mamy 300 specjalistów geriatrii, co spycha Polskę na daleki koniec Europy. Na 100 tys. osób dorosłych mamy 1,3 lekarza, w Szwecji to 7,6, a w sąsiedniej Słowacji ponad 2.

Akcję „Zdrowi Wiekowi” wsparło nie tylko środowisko medyczne, zaangażowała się w nią również Krystyna Czubówna i Andrzej Supron. Uruchomiono specjalny portal www.zdrowiwiekowi.pl, który ma być źródłem informacji o stanie psychicznym i fizycznym seniorów i ma nam uświadomić, jak za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat będzie wyglądać nasze życie.

 

Przeczytaj więcej na: https://natemat.pl/zdrowie/78505,zdrowi-wiekowi-problemy-starych-ludzi-yyy-jak-im-pomoc-nie-wiem-dieta-nie-znam-sie-tyle-wiedza-mlodzi-o-zyciu-seniorow