Premiera raportu „Inicjacja alkoholowa dzieci i młodzieży w Polsce – diagnoza problemu, przyczyny i konsekwencje” 2024

03 października 2024

Oddajemy w Państwa ręce kolejną z cyklu monografii dotyczących największych wyzwań zdrowotnych polskiego społeczeństwa opisanych w dokumencie programowym pt. „Kluczowe Ryzyka Zdrowotne w Polsce”, zbieżnym z wizją działań i priorytetami zdrowotnymi przedstawionymi w Krajowym Planie Transformacji (KPT), przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia w 2021 roku na podstawie rekomendacji Unii Europejskiej.

Niniejsza publikacja dotyczy jednego z najważniejszych problemów zdrowotnych Polaków, jakim jest nadmierne i szkodliwe picie alkoholu, które znajduje się na trzecim miejscu w Europie wśród czynników ryzyka zdrowotnego populacji, przyczyniając się do 12 proc. (u mężczyzn) i 2 proc. (u kobiet) przedwczesnych zgonów oraz niesprawności.
Instytut Człowieka Świadomego postanowił skoncentrować się na praprzyczynie problemów zdrowotnych, wynikających ze szkodliwej i nadmiernej konsumpcji alkoholu, czyli inicjacji alkoholowej dzieci i młodzieży w Polsce.

Alkohol jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji psychoaktywnych wśród młodzieży szkolnej – 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat piło alkohol i to głównie piwo, a ponad 30 proc. doświadczyło stanu upojenia.

We współpracy z ekspertami podjęliśmy się diagnozy zarówno skali zjawiska inicjacji alkoholowej wśród polskich nastolatków, jak i omówienia wpływu alkoholu na rozwój młodego człowieka oraz analizy czynników ryzyka picia napojów alkoholowych przez osoby niepełnoletnie. W opracowaniu wykorzystane zostały dane epidemiologiczne z międzynarodowych badań HBSC (Health Beaviours in School-aged Children), European School Survey Project on Alcohol and Drugs (ESPAD) oraz zrealizowanych na zlecenie Instytutu ilościowych i jakościowych badań postaw i opinii dotyczących różnych napojów z procentami i inicjacji alkoholowej, przeprowadzonych na grupie młodych dorosłych w wieku 18-22 lata.

Przeczytaj raport