Apel w sprawie konieczności szybkiego wprowadzenia regulacji dot. saszetek nikotynowych

08 listopada 2024

Saszetki nikotynowe to małe woreczki zawierające farmakopealnie czystą nikotynę. Są one produktem doustnym, niewziewnym, nie zawierają substancji smolistych i substancji o udowodnionym działaniu kancerogennym.

O ile według niektórych ekspertów oraz doniesień literaturowych produkt ten może być rozważany w kategoriach alternatywy (substytutu) dla tradycyjnych papierosów bądź może stanowić etap pośredni w wychodzeniu z nałogu nikotynowego, o tyle dla dzieci i młodzieży do lat 18-stu powinien zostać bezwzględnie zakazany z uwagi na zawartość substancji uzależniającej. Niestety trendy w komunikacji prowadzonej w mediach społecznościowych powodują coraz większe zainteresowanie saszetkami wśród dzieci i młodzieży.

Niepokoi fakt, że w Polsce nadal brak przepisów regulujących saszetki nikotynowe (tak jak ma to miejsce w przypadku innych produktów zawierających nikotynę) począwszy od definicji, poprzez zasady związane obrotem, dystrybucją i sprzedażą, aż po jego cechy m.in. potwierdzony skład, maksymalne stężenie nikotyny, oznaczenia zdrowotne, informacje dla konsumentów. Zgodnie twierdzimy, że tylko odpowiednie, restrykcyjne regulacje i ich egzekwowanie są w stanie uchronić najmłodszych przed dostępem do niedozwolonych dla nich produktów, w tym wypadku woreczków nikotynowych.

Dlatego właśnie jako Instytut Człowieka Świadomego stowarzyszenie, którego celem jest budowanie świadomego i zdrowego społeczeństwa, wyszliśmy z inicjatywą apelu pokazującego konieczność szybkiego wprowadzenia regulacji dot. saszetek nikotynowych.

Nasze postulaty:

  • Wprowadzenia restrykcyjnego oraz bezwzględnego zakazu sprzedaży saszetek nikotynowych osobom poniżej 18 r.ż. i obarczenie złamania tego zakazu wysokimi grzywnami.
  • Dookreślenia definicji saszetek nikotynowych w świetle ustawy dotyczącej wyrobów tytoniowych.
  • Nałożenia na producentów saszetek nikotynowych obowiązku szczegółowego informowania o składzie produktu i wadze oraz umieszczania ostrzeżeń zdrowotnych.
  • Objęcie produktu akcyzą.

 

Apel poparły również Fundacja Zdrowego Postępu, Fundacja Chorób Mózgu, Fundacja „Zawsze o Krok przed Astmą” oraz Fundacja „To Się Leczy”. Apel skierowany został do Ministerstwa Zdrowia.

Pełna treść apelu